Tijekom 18. stoljeća, austrijski vladari plodna slavonska prostranstva dodjeljuju različitim velikaškim obiteljima. Tada su diljem Slavonije izgrađeni mnogi barokni dvorci i kurije.
Dvorci u Slavoniji su oduvijek bili domovi vladara, bogatih plemićkih obitelji i imućnih zemljoposjednika.
Uglavnom su građeni izvan naselja. Kao takvi bijahu sjedišta velikih posjeda te raskošnim vrtovima i parkovima.
Reprezentativna namjena svakog dvorca uvjetovala je i njegov vanjski izgled te unutarnji prostorni raspored, – primjerice dekorativna pročelja, impozantna stubišta, svečano ukrašene dvorane s ogledalima i slično – dobivaju u razdoblju baroka.
Kurije su bile arhitektonski skromnije građevine od dvoraca, a bile su domovi nižeg i seljačkog plemstva, župnika ili kanonika. Često su bile središtem vlastelinskog imanja, pa ih je katkada teško razlikovati od manjih dvoraca.
Gotovo da nema zemlje u Europi koja nema zavidnu kolekciju dvoraca ili kurija. Tako je i u Hrvatskoj, a najpoznatiji očuvani dvorci u Slavoniji su:
Dvorac Eltz u Vukovaru
Lovački dvorac princa Eugena Savojskog u Bilju pokraj Osijeka
Dvorac Turković u Kutjevu
Dvorac Prandau-Normann u Valpovu
Palača Odescalchi u Iloku
Dvorac Esterházy u Dardi
Dvorac Pejačević u Našicama
Dvorac Hilleprand von Prandau/Mailáth u Donjem Miholjcu
Svaki od tih dvoraca priča pripovijetke o šarmantnim plemićima, graditeljima utvrda, velikim osvajačima i dvorskim damama. Istražite brojne skrivene kutke ove regije kroz povijesne pripovijetke slavonskih dvoraca!